Fila Brasileiro

 

      

 

 

RYS HISTORYCZNY

 

Jedna z ras psów należąca do grupy psów w typie pinczera i sznaucera, molosowatych, psów szwajcarskich pasterskich i ras innych. Zaklasyfikowana do sekcji psów molosowatych w typie dogowatym.

Fila powstała ze skrzyżowania trzech ras: Doga niemieckiego, Bloodhounda i Mastifa angielskiego. Do Europy rasa została przywieziona przez konkwistadorów hiszpańskich i portugalskich. W przeszłości Fila Brasileiro służyła jako pies stróżujący na plantacjach, zaganiający bydło i łapiący zbiegłych niewolników. 

 

SZATA I UMASZCZENIE

 

Spotykane są różne rodzaje umaszczenia, niedozwolone jest marmurkowe, łaciate, białe, czy z większym niż 1/4 udziałem bieli.

 

ZACHOWANIE I CHARAKTER

 

Fila odznacza się silnym, dominującym charakterem, dlatego poleca się ją osobom, które mają już doświadczenie w prowadzeniu psów. File nie tolerują obcych na swoim terenie, są w stanie bronić swoich właścicieli i rzeczy do nich należących za cenę własnego życia. W przypadku zagrożenia, Fila nie cofnie się jeśli poweźmie decyzję o obronie. Temperament Fili zmienia się drastycznie poza "jego" terenem - staje się bardziej spokojna i bierna. Wobec najbliższych czuła, potrafi opiekować się dziećmi i wykazywać cierpliwość wobec nich. Fila Brasileiro to pies skoczny, wytrzymały i zwinny. 

 

UŻYTKOWOŚĆ

 

Nadaje się na psa stróżującego dzięki nieprzekupności i wrodzonej niechęci do obcych.

 

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

Należy szczotkować psa kilka razy w tygodniu. Odnośnie pożywienia, jako przedstawiciel molosowatych, charakteryzuje się wysokim zapotrzebowaniem. Racjonalne żywienie powinno zabezpieczyć przed skrętem żołądka. Nie nadaje się na stróża małych mieszkań, konieczne jest dostarczenie dużego wybiegu. 

 

CIEKAWOSTKI

 

Fila charakteryzuje się inochodem (chodem wielbłądzim lub kocim). Dodatkowo zad ma umieszczony powyżej linii krzyża. Pomimo swojej wielkości i wyglądu jest psem bardzo zrywnym. Dzięki kątowaniu jest w stanie zmieniać natychmiast kierunki biegu.