Jack Russell Terrier

                   

 

RYS HISTORYCZNY

 

Jedna z ras psów należąca do grupy terierów w sekcji teriery krótkonożne.

Rasa ta, uznawana dopiero od połowy lat 90., została wyhodowana przez szkockiego pastora Jacka Russela. Człowiek ten słynął z zamiłowania do polowań i psów, a w szczególności terierów. Rasa ta została wyhodowana przede wszystkim do polowań na lisy. 

 

UŻYTKOWOŚĆ

 

Charakteryzują się odwagą, przydatną w poszukiwaniu zwierząt, które można wypłoszyć z nor. Zacięte w polowaniu, szczególnie w grupie (potrafią nawet powalić dzika). W Irlandii często używane na wsi do tępienia szczurów i pilnowania obejścia (są bardzo czujne). Właśnie w Irlandii rozgrywane są co roku zawody Jack Russeli w łapaniu szczurów w stodołach. 

 

ZACHOWANIE I CHARAKTER

 

Pies ten słynie z przyjaznego usposobienia w stosunku do ludzi. Kiedy dostaje jakieś zadanie, realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się celem. Najlepiej małą piłka lub freesbee. 

 

SZATA I UMASZCZENIE

 

Sierść jest biała ze znaczeniami brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi (najczęściej znaczone są głowa i grzbiet). Występują również całkiem białe. Szata musi być ostra, ze względu na jej rodzaj występują odmiany: 

krótkowłosa - włos któtki, przylegający; 

złamana - włos średniej długości, układający się w jednym kierunku, twardy - "dziczy"; 

szorstkowłosa - włos dosyć długi, ułożenie w różnych kierunkach. 

 

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

Psy tej rasy są mało wymagające w utrzymaniu i pielęgnacji.