Kategoria: Zwierzęta hodowlane COFNIJ

Kozy

KOZY

 

   

 

 

W naszym gospodarstwie posiadamy niewielkie stado kóz. Kozy są bardzo łatwe w chowie, maja niewielkie wymagania paszowe i nie wymagają wyszukanych zabiegów pielęgnacyjnych. W sezonie letnim wypasane są na pastwisku. Zimą karmione są sianokiszonką oraz gniecionym owsem. Wszystko co jedzą nasze kózki pochodzi z naszego gospodarstwa, dzięki temu mamy pewność że mleko jest nie tylko smaczne ale i zdrowe.

 

       

 

MLEKO KOZIE

Nasze kozy utrzymujemy dla pozyskania mleka, które korzystnie wpływa na zdrowie. Jego skład bardzo przypomina skład mleka ludzkiego.

-Regularnie spożywane korzystnie wpływa na hemoglobine, polecane przy anemii.

-Ze względu że mniej zawiera alfa-1-kazeiny, jest hipoalergiczne.

-Zawiera oligosacharydy, które działają jak prebiotyki w jelicie grubym, czyli sprzyjają rozwojowi miktoflory przewodu pokarmowego.

-W porównaniu do mleka krowiego, mleko kozie zawiera mniej laktozy, dlatego łatwiej je strawić.

-Mleko od kozy zmniejsza ogólny poziom cholesterolu, a także utrzymuje odpowiednie stężenie trójglicerydów i transaminaz.

-Mleko kozie zawiera procentowo mniej tłuszczu, a więcej białka i witamin niż mleko krowie.

 

Produkty kozie zalecane są osobą cierpiącym na skazę białkową, choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze, a także dzieciom i alergiką. Jego dobroczynne działanie cennione jest także w chorobie wrzodowej, astmie, gruźlicy a nawet przy nowotworach.

 

Copyright by EKORĘBKOWO.  Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i powielanie bez zgody autora- zabronione!

Załaczniki: